Ponieważ inwestowanie w nowe przedsięwzięcia niesie za sobą ogromne ryzyko, każdy projekt musi przejść ścisłą selekcję składającą się z 4 etapów, gdzie ostatni kończy się podpisaniem umowy i uruchomieniem środków na rozwój inwestycji. Przyczyny niepowodzeń mogą leżeć w złym zarządzaniu, niedokładnym planowaniu, niedoszacowaniu liczby klientów i popytu na oferowane usługi, zbyt wysokich kosztach nieproporcjonalnych do zysków. Ponadto, istnieje też wiele przyczyn niezależnych od spółki, takie jak bariery technologiczne czy ograniczenia prawne. Dlatego, tak wiele czasu poświęcamy na dokładny przegląd projektu, jego ocenę, wycenę oraz badania i analizy rynku, profilu klientów, ilości kapitału, który ma być wyłożony na rozpoczęcie działalności. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko nierentowność, czy bankructwa oraz jest to gwarancja nie tylko dla nas, ale także dla pomysłodawców.
W pierwszym etapie naszej współpracy skupiamy się na wyselekcjonowaniu jak najlepszych pomysłów, które mają największe szanse na powodzenie w swojej branży. Grono naszych ekspertów gromadzi się, by zrecenzować nadesłany do nas teaser inwestycyjny, który jest najważniejszym dokumentem w początkowym stadium działania. Przede wszystkim weryfikowany jest zgodność założeń projektu z profilem inwestycyjnym StartVenture, gdyż od tego zależy czy dalsza współpraca zostanie nawiązana. Dlatego, dobrze przygotowany teaser jest podstawą do rozpoczęcia współpracy, ponieważ pozwala na ocenę jego potencjału rynkowego, konkurencyjności i generowania przychodu, który pozwoli na dalszy rozwój z korzyścią dla obu stron.
W tym etapie powoływany jest zespół „due diligence”, który zajmuje się gromadzeniem i analizą informacji dotyczących wszystkich istotnych obszarów funkcjonowania firmy przez potencjalnego inwestora. Ma to za zadanie pomóc inwestorowi w podjęciu decyzji odnoszącej się do wejścia kapitałowego. Badanie takie, sprawdza przede wszystkim aspekty prawne, finansowe, weryfikuje wiadomości dostarczone o firmie i zespole- doświadczenie i kompetencje, a także o technologii i związanymi z nią potencjalnymi problemami. Badane są też inne obszary, swoiste dla danej firmy i jej działalności. Ponadto uwaga inwestorów jest szczególnie skierowana na szacowanie wielkości kapitału, który ma być zainwestowany w firmę. Ostatecznie analizuje się też rentowność inwestycji.
Preinkubacja to okres, który ma za zadanie zniwelować ryzyko potencjalnego inwestora oraz jest strategicznym stadium dla Pomysłodawcy. Na tym etapie poddawane analizie są potrzeby rynku: popyt na zaoferowane usługi, szansa na konkurowanie z istniejącymi już w branży firmami. Opracowuje się harmonogram, który ma zawierać wszystkie stadia projektu: budowę i sprawdzanie prototypów oraz wersji beta. Jednoczenie wyznaczane są kamienie milowe inwestycji podsumowujące jej poszczególne fazy. Sporządza się też niezbędną dokumentację, biznes plan oraz planuje prace badawczo-rozwojowe, które mają na celu finalną ocenę zdolności pomysłu do jego pomyślnej realizacji. Zwieńczeniem tego etapu są końcowe negocjacje i podpisanie umowy inwestycyjnej.
Finalnym punktem, po przejściu poprzednich etapów jest podpisanie umowy inwestycyjnej, która gwarantuje środki na realizację przygotowanego projektu. Nie ma jednego planu przekształcania pomysłu w działające przedsiębiorstwo, gdyż wierzymy, że każdy potrzebuje indywidualnego, kreatywnego podejścia. Natomiast można nakreślić ogólny schemat postępowania. Po pierwsze budowana jest struktura firmy oparta na wcześniej napisanym biznesplanie. Tworzona jest również, tak zwana osoba prawna: złożona z członków StartVenture, odpowiedzialna za cały projekt i jego składowe- środki trwałe i niematerialne, takie jak między innymi know-how, licencje czy koncesje. Organizacją i zarządzaniem zajmują się udziałowcy: są pomysłodawcy, członkowie StartVenture, inwestorzy, zarówno finansowi jak i branżowi.
Profesjonalne podejście do powierzanych nam projektów pozwala na niezwykle efektywną współpracę i nieograniczony postęp. Każdy projekt jest inny oraz wymaga indywidualnego podejścia. Dokładna analiza potencjalnych problemów i wczesne planowanie, którym musi poddać się każdy pomysł jest receptą na sukces.